Представяме няколко съвета за успешно заснемане на кръщене, които да ви помогнат и да планирате църковната церемония, а и партито след нея без излишен стрес
Съвет #1
Изберете дата и час за кръщене, които са удобни за всички или поне за тези от вашите близки и приятели, чието присъствие е важно за самите вас. Опитайте се да избегнете други важни семейни дати, съобразете се с училищните празници и официалните държавни празници.
Съвет #2
Направете своя списък с гости навреме. Вземете предвид бюджета си, защото макар да не искате хората да се чувстват пренебрегнати, всеки допълнителен гост определено ще добави към разходите ви, както и към усилията, изразходвани за планиране. Уверете се, че важните за вас хора са в списъка.
Съвет #3
Вземете решение за това как ще поканите гостите и как те ще потвърдят присъствие. Важно е да знаете колко човека ще присъстват, за да може да осигурите необходимия брой места, в случай че паритито се провежда в ресторант или друго обществено място.
Поръчайте покани. След като вашата дата, местоположение и списък с гости са потвърдени, вие сте готови да поръчате и изпратите поканите. Може да поръчате хартиени покани, затова посетете местните магазини за канцеларски материали или потърсете фирми онлайн, които ще ви предложат идеи за подходящ дизайн и дори печат.
Все пък по-удобната алтернатива е да направите цялото това планиране онлайн, като по този начин ще спестите време без да правите компромис с вашия личен стил и важността на събитието.
Съвет #4
По възможност изберете място за последващото парти в близост до църквата. Имайки предвид, че на кръщене обичайно се канят и по-възрастни роднини е важно локацията да е удобна и за тях, за да се придвижат лесно от църквата до ресторанта. Друга възможност е да организирате партито в собствения си дом, в дома на близък приятел или член на семейството. Това може да е по-евтин вариант, но със сигурност предполага повече усилия от ваша страна.
Съвет #5
Предвид гостите, идващи от друго населено място, не забравяйте да изпратите поканите поне 6-8 седмици преди датата на събитието. Това ще им даде достатъчно време и възможност да планират присъствие.
Съвет #6
Когато планирате храната, която ще се сервира на гостите ви, помислете по кое време на деня кръщенето ще приключи. Това ще ви помогне да определите дали предястията и десертите са подходящи или дали имате нужда от основно ястие.
Без значение от часа, десертите винаги са на мода! Показване на един десерт с надпис, като например торта или наличиено на много и различни малки десертчета, ще впечатли всеки ваш гост.
Имайте предвид тези съвети, когато планирате парти за кръщене на вас, вашето дете или близки. Така ще си спестите стреса и ще организирате едно смислено и запомнящо се събитие за основния участник в него, за вашите гости и вас самите!
Съвет #7
За да бъде вашият празник стилен и запомнящ се, ангажирайте фирма/агенция за декорация. Екипът от агенцията ще има грижата да подреди освен красива аранжировка на ресторанта, също и кът за снимки със семейството и гостите, както и място където да се снимате с тортата.
Контакт с агенция за декорация, която да направи красив вашият празник можете да намерите тук
Какво е необходимо за самото кръщене? Основни етапи при организиране на кръщене:
Покана за кръстниците – добре е тя да е със специално подбран текст, за да покажете колко държите именно този човек да бъде Кръстник (Кръстница) на Вашето дете.
Покани за гостите – Вие решавате дали събитието да е в тесен семеен кръг или да го споделите с повече близки и приятели.
Какво остава за Църквата (дар за Църквата) – бутилка червено вино, хавлиена кърпа за свещеника, бутилка олио или зехтин. Може да Ви поискат и цвете китка – обикновено чимширена вързана по традиция с червен конец или свита с червено цвете в средата) – за поръсване.
Какво Ви е необходимо за самото Кръщение – Бродирана хавлия /голяма хавлия/, с името на Кръщелника и датата на Кръщенето
Голяма свещ – която Кръстника или Кръстницата държи от името на детето, по правило тя се купува от Кръстника или Кръстницата, елегантно украсена в цветовете, на които сте се спрели. За другите присъстващи свещите трябва да се закупят от църквата.
Шишенце за Свето миро, пълно с олио или зехтин, което свещеника ще освети. Шишенцето може да запазите и след Кръщенето и когато има повод може да помажете детето за здраве.
Шишенце за светена вода – след Кръщенето Вие или свещеника отсипвате от осветената вода в шишенцето и също си го запазвате.
Кутийка за косичка – при Кръщаването се отрязва кичурче коса, а кутийката е за да го съхраните във времето.
Сапунче – необходимо за самия ритуал, за измиване на ръцете на кръстника и свещеника след ритуала
Кутия за дрешки и аксесоари – тя е много добро допълнение, защото освен че ще сложите дрехите и обувките вътре, след Кръщенето може да подредите и приберете всички спомени от прекрасното събитие.
Бурканче с мед – вкъщи го напълвате с мед, а на самото Кръщене (след като вече е осветено), отсипвате от меда в съдче, в което ще е удобно след ритуала гостите да си топнат парче от питата и да се почерпят за здравето на новопредставеното християнче.
Папка за Кръщелно свидетелство – красиво декорирана в темата на събитието, когато я отворите вътре има място за Кръщелното свидетелство от едната страна и Акта за раждане от другата
Кутийка за кръстче и синджирче за Кръщелника – слага се след ритуала, по правило е златно, но не е задължително, купува се от Кръстника или Кръстницата.
Дрешки и обувки – добре е да са бели, бялото е символ на чистота и невинност, в случая – пречистеност, купуват се от Кръстницата или Кръстника.
Ако ще кръщавате момиченце да подберете и подходяща диадема с панделка или цвете.
За почерпка в Църквата след Кръщението – пита, мед, бонбони, подаръчета /комплименти/ за гостите в красива кошничка или поднос и след Кръщението да ги поднесете заедно с почерпката.
Подарък за кръстниците, обикновено се подарява икона, но Вие може да измислите и друг подарък, който според Вас ще ги зарадва и ще им остане скъп спомен от Кръщенето.
Действията извършвани при Кръщенето са следните:
- Отричане от сатаната. Отрича се целия мироглед, основан на гордост и себелюбие, който отделя човека от Бога.
- Изповядване на Христа. Тук кръщаваният заявява, че се съчетава с Христа. Този избор се потвърждава с произнасяне на Символа на вярата.
- Помазване с миро(елей). Елеят е символ на светлина и радост, на живота като пълнота, на изцеление, но и символ на помирение.
- Свещеникът миропомазва във формата на кръст кръщавания по челото, гърдите, ушите, ръцете и нозете. Това е символ на пресътворяване на тялото на човека и сетивата му.
- Преобличането с дрехи в бял цвят е символ на прераждането на човека-духовна чистота и невинност, получени чрез Светото тайнство Кръщение.
- Горящите свещи в ръцете и ритуалните три обиколки около купела са символ на духовна радост. Пламъка на свещите е знак, че новопокръстеният поема отговорносттта пред себе си и Бога винаги да гори духом. Кръгът около купела, символизира вечната принадлежност на кръщавания с Исус Христос.
- Подстригването на косите на стъпващия в Христовата вяра символизира готовността му за покорство и саможертва.
Малко за фотография:
До тук разбрахме всичко което е нужно за подготовка за провеждане и заснемане на кръщене. Остана може би едно от най-важните неща – да си изберете фотограф за кръщенета и да научите няколко важни неща за заснемане на кръщене
Кръщенето на детето е един вълшебен момент, в който приветствате вашето дете в църквата, обществото и го показвате на света. Тези ценни мигове трябва да бъдат запечатани.
Затова ви е нужен фотограф за кръщенета, който има опит в заснемане на кръщене, висококачествена техника и ще успее да запази тези ценни спомени, към които ще се обръщате цял живот. Спецификата при заснемане на такова семейно събитие е, че се снимат много спонтанни моменти и неподправени емоции.
При заснемане на кръщене от професионален фотограф ще имате кадри от поне два различни ракурса, тъй като фотографът работи с два фотоапарата за близък и далечен план.
Църковният ритуал не е дълъг, но изобилства от моменти, които опитният фотограф трябва да заснеме от подходящ ъгъл и ракурс без да се натрапва, и да не пречи на извършването на самият ритуал. Такива моменти са помазването, полагането на печата, изкъпването, подстригването на косичката и др, които обяснихме подробно по-горе.
Едно заснемане на кръщене се извършва на естественото осветление в църквата, което е достатъчно богато на светлосенки. Не се използват светкавици по време на църковният ритуал. От една страна се получават снимки с недобро качество, и от друга това пречи на провеждането на ритуала, а момента е тържествен
В общия случай заснемане на кръщене включва: – заснемане на църковният ритуал, снимки с гости и близки пред църквата
Какво трябва да знаят кръстникът и кръщелникът при едно организиране на кръщене?
Традициите при избора на кръстник са претърпели известни промени през последните години. Преди родителите са предпочитали за кръстници двойката, която им е кумувала на сватбата. Днес обаче това рядко е предпочитан избор.
Църквата изисква кръстникът да е кръстен, да е източно-православен християнин. Позволява се е да бъдат роднини, стига да не са родители на кръщавания. Не е проблем кръстника да е кръстил и повече от едно дете от семейството, макар повечето родители да предпочитат различни кръстници за всяко от децата си.
Кръстници могат да са както роднини, така и приятели на родителите или на кръщавания, като семейното им положение също няма значение.
Кръщенето може да се извършва по всяко време на годината, на всяко място и при всякакви обстоятелства. Няма ограничение от пости или други празници в календара.
Необходимо е преди Кръщенето да бъдат подготвени чисти светли дрехи за преобличане на кръщелника. След потапянето в купела новопокръстеният облича бяла риза – символ на чистотата на душата след Тайнството.
Кръстникът и кръщелникът (ако е възрастен) държат в ръцете си по време на ритуала запалени свещи, които са знак на духовното просвещение и радост, присъстващите – също. По време на Кръщението в храма трябва да се стои спокойно и почтително, за да се разбере дълбокият смисъл на символите на това Тайнство.
По традиция при кръщенка се носят питка, бонбони и пчелен мед. Добре е да се носят за освещаване златно кръстче и икона. Необходими са също така две бели кърпи и сапун.
Кръщелното свидетелство се оформя преди кръщението. В края на церемонията свещеникът предава документа на кръстения (или на родителите му).